“Dede torununa değil, torun dedeye bakacak hale düşürüldü”

SİYASET 29.03.2024 - 10:47, Güncelleme: 29.03.2024 - 10:47 797+ kez okundu.
 

“Dede torununa değil, torun dedeye bakacak hale düşürüldü”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları döneminde yaşlı nüfusun yoksullaştırıldığını belirtti. AKP iktidarları döneminde emeklilikle ilgili düzenlemelerle düşük emekli maaşları ve ekonomik krizle oluşan enflasyonun yaşlıların yaşamını doğrudan etkilediğini ifade etti. Niğde'de yerel seçim çalışmalarına devam eden Gürer, Yeşilgölcük, Azatlı, Bozköy ve Divarlı kasabalarında yaptığı konuşmalarda, yerel seçimde verilecek oylarla o beldeyi ve kenti yöneteceklerin seçileceğini vurguladı. Ayrıca, verilecek oyların ekonomik krizin etkilerinin bir yerde değerlendirmesi olacağını ifade etti.

10 BİN LİRA İLE EMEKLİ GEÇİNEMİYOR CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer gittiği her yerde ekonomik krizin etkilerinin gündeme geldiğini belirtti.  Gürer yaptığı konuşmalarda tarımın sorunları yanında emeklilerin içinde bulunduğu yoksullara işaret etti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “EYT sonrası emekli sayısı 16 milyona çıktı. Bir emekliye verilen maaş 10 bin lira. Büyük kentlerde ev kirası. Emekliye bu para ile yaşa demek bu ülkede yoksulluğu körüklemek demek, eğer para yoksa esnafa döngü olmuyor. Esnafa döngü olmazsa üreticinin ürettiği ürün de değer bulmuyor. Çünkü para döngüsü birbirini tetikler. Eğer bir ülkede yoksulluk yaygınlaşırsa sorunlar artar. Ailede huzur kalmaz. Farklı bağımlılıklar insanlar yönelir.” diye konuştu. YAŞLI NUFUS YOKSULLAŞIYOR CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜİK verilerine göre yaşlanan nüfusun yoksullaştığını da gösterdiği dikkat çekerek yaşlı nüfusun yoksullaşmasında en önemli etkenin gelir düzeyinde düşme olduğuna işaret etti. Gürer, verilere göre 65 ve  daha yukarı yaştaki nüfus 2014 yılında 6 milyon 192 iken son on yılda yüzde 40.9 artarak 2023 yılında 8 milyon 722 bin kişi oldu. Yaşlı nüfus toplam nüfus içinde oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, 2023 yılında yüzde 10.2 yükselmiş bulunuyor. Yaşlı nüfusun yüzde 64 ü 65-75 yaş aralığında bulunuyor. Yaşlı nüfusun yoksulluk oranı 2019 yılında yüzde 14.2 oranında iken 2023 yılında yüzde 21.7 ye çıkmış  durumda. Yaşlı kesimde de ciddi bir yoksullaşma var. Gelir gider dengesi bozulması enflasyon  karşısında emekli korunamaması yaşlı nüfusun yoksullaşmasına yol açmıştır” diye konuştu. HARÇLIK DEDEDEN TORUNA GEÇTİ CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış ekonomik politikaların her kesimi yoksullaştırdığını ve bu bağlamda yaşlıların yoksullaşmasında verilere göre ciddi artış olduğuna işaret ederek, “Dededen toruna harçlık dönemi bitti. Harçlıklar, iş bulursa torundan dedeye dönüştü. Torununa bayramda dahi harçlık veremez duruma gelen dedeler, geçinebilmek için çocukların ve  torunları desteğine ihtiyaç duyar duruma düşürüldüler. Emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalması, emeklinin temel ihtiyaçlarını karşılamasını dahi sorunlu kıldı. Konuştuğumuz emekliler hiç böyle bir dönem görmedik diyorlar. Emekliliğe erişmek zorlaştığı gibi emekli maaşı ile yaşamakta açlıkla mücadeleye dönüştü” dedi.                  
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarları döneminde yaşlı nüfusun yoksullaştırıldığını belirtti. AKP iktidarları döneminde emeklilikle ilgili düzenlemelerle düşük emekli maaşları ve ekonomik krizle oluşan enflasyonun yaşlıların yaşamını doğrudan etkilediğini ifade etti. Niğde'de yerel seçim çalışmalarına devam eden Gürer, Yeşilgölcük, Azatlı, Bozköy ve Divarlı kasabalarında yaptığı konuşmalarda, yerel seçimde verilecek oylarla o beldeyi ve kenti yöneteceklerin seçileceğini vurguladı. Ayrıca, verilecek oyların ekonomik krizin etkilerinin bir yerde değerlendirmesi olacağını ifade etti.

10 BİN LİRA İLE EMEKLİ GEÇİNEMİYOR

CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer gittiği her yerde ekonomik krizin etkilerinin gündeme geldiğini belirtti.  Gürer yaptığı konuşmalarda tarımın sorunları yanında emeklilerin içinde bulunduğu yoksullara işaret etti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “EYT sonrası emekli sayısı 16 milyona çıktı. Bir emekliye verilen maaş 10 bin lira. Büyük kentlerde ev kirası. Emekliye bu para ile yaşa demek bu ülkede yoksulluğu körüklemek demek, eğer para yoksa esnafa döngü olmuyor. Esnafa döngü olmazsa üreticinin ürettiği ürün de değer bulmuyor. Çünkü para döngüsü birbirini tetikler. Eğer bir ülkede yoksulluk yaygınlaşırsa sorunlar artar. Ailede huzur kalmaz. Farklı bağımlılıklar insanlar yönelir.” diye konuştu.

YAŞLI NUFUS YOKSULLAŞIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜİK verilerine göre yaşlanan nüfusun yoksullaştığını da gösterdiği dikkat çekerek yaşlı nüfusun yoksullaşmasında en önemli etkenin gelir düzeyinde düşme olduğuna işaret etti.

Gürer, verilere göre 65 ve  daha yukarı yaştaki nüfus 2014 yılında 6 milyon 192 iken son on yılda yüzde 40.9 artarak 2023 yılında 8 milyon 722 bin kişi oldu. Yaşlı nüfus toplam nüfus içinde oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, 2023 yılında yüzde 10.2 yükselmiş bulunuyor. Yaşlı nüfusun yüzde 64 ü 65-75 yaş aralığında bulunuyor. Yaşlı nüfusun yoksulluk oranı 2019 yılında yüzde 14.2 oranında iken 2023 yılında yüzde 21.7 ye çıkmış  durumda. Yaşlı kesimde de ciddi bir yoksullaşma var. Gelir gider dengesi bozulması enflasyon  karşısında emekli korunamaması yaşlı nüfusun yoksullaşmasına yol açmıştır” diye konuştu.

HARÇLIK DEDEDEN TORUNA GEÇTİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış ekonomik politikaların her kesimi yoksullaştırdığını ve bu bağlamda yaşlıların yoksullaşmasında verilere göre ciddi artış olduğuna işaret ederek, “Dededen toruna harçlık dönemi bitti. Harçlıklar, iş bulursa torundan dedeye dönüştü. Torununa bayramda dahi harçlık veremez duruma gelen dedeler, geçinebilmek için çocukların ve  torunları desteğine ihtiyaç duyar duruma düşürüldüler. Emekli maaşlarının açlık sınırının altında kalması, emeklinin temel ihtiyaçlarını karşılamasını dahi sorunlu kıldı. Konuştuğumuz emekliler hiç böyle bir dönem görmedik diyorlar. Emekliliğe erişmek zorlaştığı gibi emekli maaşı ile yaşamakta açlıkla mücadeleye dönüştü” dedi.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanayerelhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.