Uzun: İnsanca yaşam herkesin tok uyumasıdır
Haber
26 Nisan 2021 - Pazartesi 00:02 Bu haber 1743 kez okundu
 
Uzun: İnsanca yaşam herkesin tok uyumasıdır
DİĞER Haberi
Uzun:  İnsanca yaşam  herkesin tok uyumasıdır

Uzun:  İnsanca yaşam

herkesin tok uyumasıdır

 

ADANA YEREL HABER - İnsanca Yaşam Platformu Genel Başkan Yardımcısı Ela Derman Uzun, “Her şey sevmek ile başlar aslında; doğayı sevmek, hayvanları sevmek, insanları sevmek, en önemlisi kendini sevmek. İnsan kendini severse her şeyi sevebilir zamanla” dedi.

Haber sitemiz vasıtasıyla bağlı bulunduğu İnsanca Yaşam Platformu hakkında bilgi paylaşan ve kamuoyuna insanlık adına güzel mesajlar ileten Genel Başkan Yardımcısı Ela Derman Uzun ile kısa ama keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okumanız dileğiyle...

 

A.Y.H: İnsanca Yaşam Platformu ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Ne zaman ve kimlerden oluşturulmuştur, amacı nedir, hedef kitlesi kimlerdir?

 

E.D.U: Öncelikle siteniz aracılığıyla herkesi İnsanca Yaşam Platformu adına iyilikle, iyilik dolu nice güzel günler yaşamak dileği ile selamlıyorum.

İnsanca Yaşam platformu 1 Eylül 2016 yılında mevcut Başkan Cihan Katar öncülüğünde kuruldu. Tamamı gönüllülerden oluşan, dişinden tırnağından arttırıp gönlünü iyilik için adamış arkadaşların, “Artık elimizden ne geliyorsa insanlık adına bir şey yapmalıyız” diyerek bu yola çıkması ile başladı. Hiçbir siyasi parti bağlantısı olmadan, kimseye sırtını dayamadan kendi çapında projelerini yapmaya odaklanmış ve bunu yaparken hiçbir insan ayrımı yapmamaya özen göstermiş iyilik sever gönüllülerin oluşturduğu bir çatı aslında bu platform.

A.Y.H: Platform ne gibi faaliyetler yürütüyor? Nasıl çalışmalar yapılıyor? Finansman nasıl sağlanıyor?

 

E.D.U: İnsanca Yaşam Platformu'na öncülük eden gönüllülerin oluşturduğu yönetim adı verdiğimiz bir grup tarafından düzenli olarak üretilen projeler ile işlevini devam ettirmektir. Yönetim dememiz kimseye üstünlük taslamak için değil de projelere rahat karar vermek için kolaylaştırıcı grup olarak düşünülebilir, yoksa bizimle olan olmayan herkesin fikirlerine, önerilerine açık bir oluşumdur. Çocuklardan sokaktaki canlara kadar birçok proje üzerinde çalışarak, her ay düzenli toplantı yapıp fikir alışverişinde bulunarak  hareket ederiz. Elbette aniden gelişen projelerimiz, dayanışma çalışmalarımız da oluyor acil durumda olanlar için. Ama genelde proje bazlı gideriz biz, çünkü birçok konu üzerine proje oluşturuyoruz ve finansman tamamen gönüllü arkadaşların katkıları ile sağlanmaktadır. Herkes elinden ve yüreğinden geleni ortaya koyar ve bu muhteşem projeler ortaya çıkar.

A.Y.H: "İnsanca Yaşam"dan kasıt nedir? Ne anlamalıyız?

 

E.D.U: İnsanca yaşamdan kasıt çok samimi bir şekilde söyleyeyim herkesin yaşaması gerektiği gibi yaşaması, aslında daha fazlası değil. Her çocuğun gülmeyi haketmesi gibi... Evde beslediğimiz canlılar varken dışardaki canlılarımızın da aynı beslenmeyi hakettiği gerçeği gibi... İnsanca yaşam herkesin eşit şekilde tok uyumasıdır. Çok geniş bir kapsamda alabiliriz, özümüz insandır ve herkes özünü sevmeli deriz. Ben tok yatarken sizin aç yatmamanızı istememiz aslında insanca yaşamdır. Belki insanlara çok imkansız gelecek ama aslında kimsenin kimseden farkı olmaması, eşit olması insanca yaşam...

A.Y.H: İnsanca Yaşam diyorsunuz, ama hayvanlar ve doğa için de projeler yürütüyorsunuz bildiğim kadarıyla.

Biraz bahseder misiniz?

E.D.U: İnsanı insan yapan değerleridir, neye nasıl yaklaştığıdır. Şimdi biz sadece insanlara gitsek, nefesimiz doğa, sadece insan desek insana dostluk yapan canlılarımız var, yani uzuvlarımız gibi düşünebiliriz aslında ve o kadar önemlidir ki bizim için; hayvan haklarından sorumlu yöneticimiz vardır, çocuk hakları sorumlumuz vardır, doğa ve çevre sorumlumuz vardır. İşte bunlar insanı insan yapan değerlerdir; o yüzden düzenli olarak geleceğe nefes olsun diye fidan diker, sulama yapar, dışardaki sevimli dostlarımıza besleme etkinlikleri düzenleriz; çünkü onlar da canlı değil mi ve bazen insana insandan daha iyi gelir. Dünya üzerinde ne kadar canlı varsa; bu, insanca yaşamın özüdür, kalbidir.

A.Y.H: İYP Ailesi olarak burdan topluma vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

 

E.D.U: Buradan verebileceğim tek mesaj, “İyilikle kalın” demek olabilirdi, ama böyle söyleyip veda etmek olmuyor bazen. O yüzden şunu söylemek istiyorum: Her şey sevmek ile başlar aslında; doğayı sevmek, hayvanları sevmek, insanları sevmek, en önemlisi kendini sevmek. İnsan kendini severse her şeyi sevebilir zamanla. Çocuklara her şey sevmekle başlar diye öğretmeliyiz şimdiden. İyilik yapmak aslında azaltmaz arttırır diye, sevmek yardım etmek önemlidir diye eğitmeliyiz, dışardaki dostların aslında onlar gibi yaşamaya sevilmeye ihtiyacı var diye, belki o zaman şiddet kalmaz kimse eskiden olduğu gibi komşusu açken tok yatmaz, bir tas su koyup bir parça ekmek vermek kimseyi yoksulluğa atmaz diye... O yüzden benim mesajım sevmeyi öğretelim, güzel sevmek her şeyin başlangıcıdır.

Biz İnsanca Yaşam Platformu gönüllüleri olarak bunları düşünerek bu yolda yıllarca yardım ederiz, proje yaparız, herkese kapımız açıktır. Gönlünde iyilik aşkı yatan herkesi bekleriz. Dil, din, ırk ayrımı yoktur bizde, siyaset yoktur, sadece iyilik vardır; herkesi iyilik için bekleriz. İyilikle kalın!

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uzun:, , İnsanca, yaşam, , herkesin, tok, uyumasıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı