Sonbaharda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları
Haber
17 Ekim 2021 - Pazar 09:33 Bu haber 240 kez okundu
 
Sonbaharda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları
Vücudumuzu soğuk havalara hazırlama vakti geldi. Sonbaharın gelişiyle birlikte grip benzeri enfeksiyon hastalıklarının çoğalması ve bağışıklığın düşmesi Covid-19 pandemisi devam ederken daha da riskli hale geldi. Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu; güçlü bir bağışıklık için sağlıklı beslenmenin yanı sıra D vitamininin şart olduğunu hatırlatarak, “Güneş ışınlarının giderek azalacağı önümüzdeki aylarda D vitamini düzeyinin düşük olması, hastalıklara yakalanma riskini artıracaktır” dedi.
SAĞLIK Haberi
Sonbaharda Sağlıklı Beslenmenin Altın Kuralları

 

Hastalıklara Karşı Gardınızı D Vitaminiyle Alın

Sonbaharın gelişiyle birlikte sıcak havalar ve parlak gökyüzü yerini puslu, bulutlu, zaman zaman yağmurlu ve serin havalara bıraktı. Yaz mevsiminden sonbahara ve kışa geçiş dönemleri nezle, grip, soğuk algınlığı, astım, alerji, romatizma, sindirim sistemi hastalıkları ve depresyon açısından kritik dönemlerdir.  Şimdi değişen havalara ve beraberinde getirdiği sağlık sorunlarına karşı vücudu da hazırlamak, güçlendirmek gerekiyor. 

Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, enfeksiyon hastalıklarının sık görüldüğü, sık tekrarladığı ve ağır seyrettiği sonbahar ve kış aylarında, vücudun doğal savunma sistemi olan bağışıklığı güçlendirmek gerektiğini belirtti. Garipağaoğlu, beslenme ile bağışıklık sistemi ve enfeksiyonlar arasında doğrudan bir ilişki bulunduğunu, beslenme yetersizliğinin, bağışıklık sistemini baskılayarak enfeksiyon hastalıklarında artışlara yol açtığını, enfeksiyonlar sırasındaki yetersiz beslenmenin de bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini vurguladı. Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi için farklı türlerden ve yeterli miktarda besinlerin tüketildiği bir beslenme alışkanlığının esas alınması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, besinlerde çok az bulunan, güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamininin, güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmez olduğunu ekledi. Ülkemizde yetersizliği/eksikliği yaygın (90) olan D vitamininin, güneş ışınlarının az olduğu sonbahar ve kış mevsimleri gibi kırılgan dönemlerde, doktor reçetesi ile destek şeklinde ya da D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerle vücuda alınabileceğini belirtti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sonbaharda, Sağlıklı, Beslenmenin, Altın, Kuralları,
Yorumlar
Haber Yazılımı