Eyüp Yüceli İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA KATMA DEĞER VERGİSİ UYGULAMASI ; SORU CEVAPLAR
Yazı Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 19:51 Bu yazı 156 kez okundu
 
İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA KATMA DEĞER VERGİSİ UYGULAMASI ; SORU CEVAPLAR
Eyüp Yüceli
eyuceli@hotmail.com
 
 

İKİNCİ EL TİCARİ ARAÇLARDA KATMA DEĞER VERGİSİ UYGULAMASI ; SORU CEVAPLAR
 

 

 

EYUP YÜCELİ

Mali Müşavir - Denetçi

eyuceli@hotmail.com 

 

 

31 Aralık 2018 Tarih ve 30642 Sayılı 4. Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 535 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 3. Maddesinde belirtilen ticari araçların alım satımında yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranı, 31 Mart 2019 Tarihi sonuna kadar yüzde 1 olarak uygulanacaktır.

 

Kısacası, 287 Sayılı Kararda zikredilen mallara uygulanan indirimli KDV uygulaması tekrar uzatılmıştır.

 

SORU;  Eyüp bey merhabalar, 

 

Bu KDV oranı hakkında yazmış olduğunuz yazıyı okuduk emekleriniz için teşekkür ederiz. 07.11.2018 tarihinde firmamız adına kayıtlı olan tır çekicilerin satışını bir diğer firmamıza yaptık.

 

Bu satışlarda KDV yi 18 olarak hesaplamışız. Şimdi bu pozisyonda ne yapmamız gerekiyor. Firmadan iade faturası alarak yeni faturalarını 1 mi  kesmeliyiz yoksa 1 hafta içinde araçların satışını geri almayı planladığımızdan dolayı o firmadan da 18 KDV li fatura mı alacağız. Sizden konu hakkında yardımlarınızı rica ederiz.  (Emrah S.)

 

CEVAP; Merhabalar EMRAH Bey

 

287 Sayılı Karar doğrultusunda KDV Yüzde 1 olarak uygulanması gerekmektedir

 

Buna göre; Noter aracılığıyla yapılan araç satışında iade değil, tekrar satış söz konusu olacağından dolayı 7.11.2018 Tarihinde yapılan araç satışına ilişkin yanlışlıkla düzenlediğiniz faturayı düzeltmeniz, buna bağlı beyannamelerin de düzeltilmesini gerektirecektir.

 

 

Satışı, grup şirketinize yani bir diğer firmanıza yaptığınız ve bir hafta içerisinde de geri alacağınızdan mütevellit, geri alışta da ilk faturada uyguladığınız KDV oranına uymanız en uygunu gözükmektedir.

 

Buna bağlı olarak, 535 Sayılı Karar doğrultusunda 31 Mart 2019 Tarihine kadar ilgili araçların alım satımında yüzde 1 KDV oranın uygulanacağı unutulmamalıdır. İyi çalışmalar dileriz

 

SORU; Sayın Hocam,  2. El Ticari Araçlarda KDV Uygulaması Değişti yazınızda ikinci el araç satışına ve kdv' sine değiniyorsunuz

 

burada bir takım tereddütlerimiz var, bu konuda yardımcı olmanızı ümit ederim.

 

Şöyle ki; 2013 yılında alınmış amortismanı tükenmiş bir araç var, damperli kamyon.  Alış değeri kdv dahil 15,000,00 tl şimdi bu aracı 12,000,00 tl kdv dahil satıyoruz mevcut 1 kdv bu araç için de geçerli midir? 

 

 

Geçerli ise; anılan kanun ve uygulamada alış değeri ile satış değeri arasında + bir fark olmadığından 1 lik kdv nasıl hesaplancak? toplam satış değerine mi ? bu konuda tereddüt halindeyiz, konuyla ilgili cevabınızı merakla bekliyoruz, müsait zaman değerlendirmenizi ümit eder saygılar sunarım. (KADİR E.)

 

CEVAP; Merhabalar KADİR Bey

 

31 Aralık 2019 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 535 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla, ilgili araçların alım satımında KDV oranı, 31 Mart 2019 Tarihine kadar yüzde 1 olarak uygulanacaktır.

 

Bahsettiğiniz damperli kamyonun, amortisman durumuna bakılmaksızın, 31 Mart 2019 Tarihinden önce yapılacak satışında KDV yüzde 1 olarak uygulanacaktır.

 

İlgili aracın alış bedeli amortismanla tükenmiş olduğundan dolayı 12 bin liraya sattığınızda yüzde 1 KDV ayrıştırılarak kalan kısmının tamamı (11.881.19 TL) DİĞER OLAĞANDIŞI GELİR/KAR olarak yansıyacaktır.

 

2013 Yılında fatura ile aldığınız bu araç özel matraha tabi olmadığından dolayı, faturayı; 11.881.19 TL+ 118.81 TL KDV ; 12000 TL olarak düzenlemeniz gerekecektir. Hayırlı çalışmalar dileriz.

 

Esen kalınız..

 
Etiketler: İKİNCİ, EL, TİCARİ, ARAÇLARDA, KATMA, DEĞER, VERGİSİ, UYGULAMASI, ;, SORU, CEVAPLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı