YVES ROCHER VAKFI DESTEĞİ İLE BÜYÜYORLAR.
Haber
07 Haziran 2021 - Pazartesi 08:41 Bu haber 219 kez okundu
 
YVES ROCHER VAKFI DESTEĞİ İLE BÜYÜYORLAR.
YAŞAM Haberi
YVES ROCHER VAKFI DESTEĞİ İLE BÜYÜYORLAR.

‘PUDUHEPA VE KIZ KARDEŞLERİ’ AİLESİ YVES ROCHER VAKFI DESTEĞİ İLE BÜYÜYOR!

 Dünyayı değiştirmek için harekete geçen kadınların çevre ile mücadelelerine yıllardır ışık tutan Yves Rocher Vakfı’nın, Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma hedeflerinden biri olan kadın özgürlüğü ve eşitliğini desteklemek amacı ile 2001 senesinden bu yana düzenlediği Toprağın Kadınları ödülünün, Türkiye ayağında 2021 kazananı; bu topraklarda yaşamış kadınların başarı hikayeleri ile çocuklara örnek olmayı hedefleyerek 2018’de, ‘Puduhepa ve Kız Kardeşleri’ isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren Renan Tan Tavukçuoğlu olmuştu.

 Başarılı kadın hikayeleri ile çocuklara ilham olan 'Puduhepa ve Kız Kardeşleri' ailesine Yves Rocher Vakfı desteği ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dördüncü bebek olarak Türk kadın botanikçi Asuman Baytop katılıyor! 

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri ailesine yeni katılan bebek, Türk kadın botanikçi, bitki toplayıcısı ve eczacı olarak görev yapmış, Türk florasına katkıları ile tanınan, Türk bilim tarihinin önemli ismi Asuman Baytop oluyor. Tuvana Büyükçınar’ın tasarımı ile hayat bulan Asuman Baytop bebeğin, daha parlak bir gelecek hayali ile aydınlatmaya çalışılan tüm çocuklar için ilham olması amaçlanıyor.

 Kurulduğu günden bu yana doğaya ve insana saygı ile yaklaşan ve kadınların çevre için mücadelelerine ışık tutmaya devam eden Yves Rocher Vakfı, Renan Tan Tavukçuoğlu’nun değerli projesini desteklemekten mutluluk duyuyor. 

İçinde yaşadığımız toplumun daha iyi bir toplum olması gerektiğine inanarak, bu yolda yatırımların çocuklardan yana yapılması gerektiğini düşünen Renan Tan Tavukçuoğlu; projesi “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” için ilhamını Anadolu’nun gerçek kadın süper kahramanlarının başarı hikayelerinden alıyor. Çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekleri ve hikâye kitaplarını ise aracı olarak kullanıyor. Proje kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları, kız çocuklarına eğitim desteği verilmesi, kültürel ve tarihsel değerlere sahip çıkarak yeni nesillere ilham olması ve proje bünyesinde çalışan kadın istihdamının artırılması gibi amaçlar ile yoluna devam ediyor. 

 Bez bebeklerin tümü el yapımı olarak Türkiye’nin dört bir yanından ev kadınları tarafından üretiliyor. Üretime katkı sağlayan ev kadınlarına istihdam sağlanırken, projenin masraflar ve vergiler sonrasında elde kalan tüm geliri ise kız çocuklarının eğitimine destek olması için Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’na (TOÇEV) aktarılıyor. Çocuklara bu ilhamı aktarmak için bez bebekler ile ilham dolu hikâye kitaplarını aracı olarak kullanıyor. Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi kız çocuklarının güçlü bireyler olarak gelişimlerini tamamlamaları ve örnek olmaları için her geçen gün daha da çok geliştirilmeye devam ederken aileye katılan Asuman Baytop bebeği ile doğa ve çevrenin önemine dikkat çekiliyor. Türk doğa bilimine katkılarına olan saygı ve minnettarlık ile tercih edilmiş güçlü kadın karakter Asuman Baytop’un bebeği amacına yakışır bir şekilde 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde satışa sunulmaya hazırlanıyor! 

 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi

Puduhepa tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’e mührünü basan, sevgi ve barış sözcüklerini tabletlere ilk olarak kazıyan güçlü bir kadındır. Puduhepa proje ile aynı topraklarda doğduğu kız kardeşlerinin ve kızlarımızın geleceği için binlerce yıl sonra geri döndü.  Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesi ülkemizdeki kız çocuklarının kendilerine güvenen bireyler olarak büyümelerine destek olmak ve bunu yaparken Anadolu’dan çıkan kadınların başarı hikayeleriyle onlara yol göstermek ve güçlendirmek amacıyla hayata geçirildi. Anadolu’nun gerçek süper kahramanı kadınların başarı hikayeleri yeni yetişen çocuklara ilham olsun diye, bez bebekler, ilham dolu hikaye kitapları ve anne babalarla eğitmenlere yardımcı olacak gelişim setleri hazırlanıyor. Projenin geliri de TOÇEV aracılığıyla yine kızların eğitimine destek olarak geri dönüyor. Bez bebekleri biçen, diken, dolduran, işleyen kadınlara, evlerinde istihdam sağlayan projenin büyümesi, herkesin ekonomiye katkıda bulunmasına aracı oluyor.

Yves Rocher Vakfı

Yves Rocher Vakfı, doğaya borçlu olduklarını geri verme tutkusuna sahip Rocher ailesi tarafından ‘Doğa, insanlığın geleceğidir.’ mottosu ile 1991 yılında Fransa’nın Bretanya bölgesinde bulunan La Gacilly’de kuruldu. 29 yıl süresince birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan ve atmaya devam eden vakıf, kurulduğu günden bu yana biyoçeşitliliği korumayı misyon olarak benimsedi. 2020 yılı itibariyle Yves Rocher Vakfı resmi olarak "kamu yararı" statüsüne sahiptir.

Dünyada 2001, Türkiye’de ise 2015 yılından beri düzenlenen Toprağın Kadınları Ödülü’ne toplum veya çevre yararına ticari faaliyetler yürüten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş bünyesinde yer alan ve çevre yararına bireysel projeler yürüten her yetişkin kadın layık görülebiliyor. Yarışmada bugüne kadar 50’den fazla ülkede, 450’den fazla kadını ödüllendirildi ve toplamda 2 Milyon Euro bağış yapıldı.

Gezegene pozitif bir etki bırakmak isteyen ve dünyayı değiştirmek için harekete geçen kadınları destekleyen Yves Rocher Vakfı, bu sene de Türk Kadınlarının girişimlerine destek olmaktan mutluluk duyuyor!

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) Hakkında

TOÇEV (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı), okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda kalan çocuklara tüm eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi destek veriyor. “Okumak her çocuğun hakkıdır” diyerek çıktığı yolda her çocuğu birey olarak kabul edip, onların kültürlü, bilgili, uyumlu, üretken olmaları ve toplumsal hayata kazandırılmaları için hiç durmadan çalışıyor. 1994 yılında 5 çocukla başlayan TOÇEV’in yolculuğu, hayata geçirdiği projelerle 27. yılına girerken 7 milyonu aşkın çocuk ile devam etmektedir.

Her adımında ve her projesinde barışçı, birleştirici, eğitici, şeffaf ve sevgi dolu olmayı kendine görev edinen TOÇEV bu misyonuyla da herkese örnek olmayı hedefliyor. 27 yıldır siyasetler üstü duruşuyla, her tür etnik ve ideolojik tanımlamanın üstünde ve dışında olmakla gurur duyuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YVES, ROCHER, VAKFI, DESTEĞİ, İLE, BÜYÜYORLAR.,
Yorumlar
Haber Yazılımı