Şanlıurfa turizmde 2023’ü boş geçirdi 2024’ten umutlu

TURİZM 02.12.2023 - 08:15, Güncelleme: 02.12.2023 - 08:15 819+ kez okundu.
 

Şanlıurfa turizmde 2023’ü boş geçirdi 2024’ten umutlu

Kadim şehir Şanlıurfa, bu sene yaşanan deprem sel felaketlerinden dolayı turizm hedeflerini tutturamadı. Otellerin doluluk oranları geçen seneye göçe yarı yarıya düşmesi ile hedefler önümüzdeki yıla kaldı. Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” dedi.

  Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 57 İslam ülkesinin üye olduğu İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) tarafından “2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Kenti” kabul edilen Şanlıurfa, yüksek turist beklentilerin gerisinde kaldı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ile mart ayında yaşanan sel felaketi, Göbeklitepe’den Balıklıgöl’e kadar uzanan zengin bir kültür mirasına sahip Şanlıurfa’nın turizm cazibesini gölgeledi. Turizm acentelerinin geçtiğimiz yıl yüzde 60-70 olan doluluk oranlarını bu sene yüzde 30’larda kalması otel ve yerli esnafta hevesleri kursakta bıraktı. Mücbir sebepler bu sene hedeflere ulaşılmasını etkiledi Şanlıurfa’nın turizm sektöründe elde ettiği başarıları rakamlara son sene yansımadığını belirten Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı, 2021 yılında 2 milyon 500 bin civarında iken, 2022 yılında 3 milyon 200 bin civarına ulaştı. 2023 yılında ise tahminler geçtiğimiz yılın yaklaşık yarısı ile tamamlanacağını öngörüyor. İnsanlık tarihinin sıfır noktası Göbeklitepe’den, üç semavi dinin atası İbrahim peygamberin doğduğu Balıklıgöl’e kadar uzanan bir kültür mirasına sahip olan Şanlıurfa’mız turizm sektöründe hala iddialı. Yaşanan mücbir sebepler bu sene bazı hedeflere ulaşılmasını etkiledi. Gelecek yıl rekor düzeyde turist geleceğine inanıyorum” dedi. Şanlıurfa gelecek yıl turizm ile yeniden doğacak Kadim şehir Şanlıurfa’nın turizmi geliştirmek için çeşitli projeler de hazırlandığını kaydeden Mutlu, “Belediye seçiminde aday adaylık sürecine başlamadan önce bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerleri, yeni trendler doğrultusunda hazırlıklarımıza başlamıştık. Mezopotamya Altın Üçgeni’nin ortasında yer alan Şanlıurfa gelecek yıl dünyanın en dikkat çeken şehirleri arasına girecektir. Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” ifadelerini kullandı. Turistlere kültürel ziyafet sunuyor Şanlıurfa’nın, kültür turizminin yanı sıra gastronomi turizmi için de önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını çizen iş insanı Mehmet Mutlu, “Şehrin kendine özgü zengin mutfağı, yöresel lezzetleri ve tatlıları, ziyaretçilerin damak tadına hitap ediyor. Şanlıurfa, ayrıca müzeleri, tarihi çarşıları, kaleleri, camileri ve medreseleriyle de kültürel bir ziyafet sunuyor” şeklinde konuştu.
Kadim şehir Şanlıurfa, bu sene yaşanan deprem sel felaketlerinden dolayı turizm hedeflerini tutturamadı. Otellerin doluluk oranları geçen seneye göçe yarı yarıya düşmesi ile hedefler önümüzdeki yıla kaldı. Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” dedi.

 

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında 57 İslam ülkesinin üye olduğu İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) tarafından “2023 Yılı İslam Dünyası Turizm Kenti” kabul edilen Şanlıurfa, yüksek turist beklentilerin gerisinde kaldı. 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri ile mart ayında yaşanan sel felaketi, Göbeklitepe’den Balıklıgöl’e kadar uzanan zengin bir kültür mirasına sahip Şanlıurfa’nın turizm cazibesini gölgeledi. Turizm acentelerinin geçtiğimiz yıl yüzde 60-70 olan doluluk oranlarını bu sene yüzde 30’larda kalması otel ve yerli esnafta hevesleri kursakta bıraktı.

Mücbir sebepler bu sene hedeflere ulaşılmasını etkiledi

Şanlıurfa’nın turizm sektöründe elde ettiği başarıları rakamlara son sene yansımadığını belirten Şanlıurfalı iş insanı Mehmet Mutlu, “Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı, 2021 yılında 2 milyon 500 bin civarında iken, 2022 yılında 3 milyon 200 bin civarına ulaştı. 2023 yılında ise tahminler geçtiğimiz yılın yaklaşık yarısı ile tamamlanacağını öngörüyor. İnsanlık tarihinin sıfır noktası Göbeklitepe’den, üç semavi dinin atası İbrahim peygamberin doğduğu Balıklıgöl’e kadar uzanan bir kültür mirasına sahip olan Şanlıurfa’mız turizm sektöründe hala iddialı. Yaşanan mücbir sebepler bu sene bazı hedeflere ulaşılmasını etkiledi. Gelecek yıl rekor düzeyde turist geleceğine inanıyorum” dedi.

Şanlıurfa gelecek yıl turizm ile yeniden doğacak

Kadim şehir Şanlıurfa’nın turizmi geliştirmek için çeşitli projeler de hazırlandığını kaydeden Mutlu, “Belediye seçiminde aday adaylık sürecine başlamadan önce bölgenin doğal, tarihi ve kültürel değerleri, yeni trendler doğrultusunda hazırlıklarımıza başlamıştık. Mezopotamya Altın Üçgeni’nin ortasında yer alan Şanlıurfa gelecek yıl dünyanın en dikkat çeken şehirleri arasına girecektir. Şanlıurfa, Göbeklitepe, Balıklıgöl gibi önemli noktalarıyla dünya kültür merkezlerinden biri olarak turizm ile yeniden doğacak” ifadelerini kullandı.

Turistlere kültürel ziyafet sunuyor

Şanlıurfa’nın, kültür turizminin yanı sıra gastronomi turizmi için de önemli bir cazibe merkezi olduğunun altını çizen iş insanı Mehmet Mutlu, “Şehrin kendine özgü zengin mutfağı, yöresel lezzetleri ve tatlıları, ziyaretçilerin damak tadına hitap ediyor. Şanlıurfa, ayrıca müzeleri, tarihi çarşıları, kaleleri, camileri ve medreseleriyle de kültürel bir ziyafet sunuyor” şeklinde konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanayerelhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.