ÖMÜR AKKOR'UN RESİM KOLEKSİYONU
Haber
18 Haziran 2022 - Cumartesi 16:42 Bu haber 243 kez okundu
 
ÖMÜR AKKOR'UN RESİM KOLEKSİYONU
KÜLTÜR Haberi
ÖMÜR AKKOR'UN RESİM KOLEKSİYONU

Şef ve yazar Ömür Akkor'un koleksiyonundan seçilen eserlerin yer aldığı resim sergisi, Üsküdar'da sanatseverlerle buluştu. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve çok sayıda seçkin davetli serginin açılışı öncesinde Nevmekan Sahil ile Hanım Sultanlar Müzesi’nin ortak bahçe alanında bir araya geldi. 

Açılışta konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, şef ve yazar Ömür Akkor’un sadece yemek ve gastronomi değil başka alanlarda da değerli araştırma ve çalışmaları olduğunu söyledi. 

‘’Ömür Akkor’la çok yakın zamanda Newyork’taki Hanım Sultanlar Sergimizde beraberdik. Şimdi de bugün resim ve resim sanatına olan ilgisinin yansımalarına hep birlikte tanık olacağız.  Ömür Akkor’un tarih kitapları ve gastronomi araştırmaları aracılığıyla yemek kültürümüz hakkında çok sayda bilgi edinebiliyoruz. Anadolu’nun yemek kültürü konusunda çalışmalarıyla bu konuda öncü adımlar atan şefimiz, yazdığı kitapları, işlettiği mekanları, söyleşileriyle nadide çalışmalar yapıyor. Üsküdar olarak biz de bu tür çalışmaların yanında olmaya, yeni alanlar açmaya devam edeceğiz. ‘’

Nevmekan Sahil Galeri'de açılan sergiye ilişkin Anadolu Ajansı’na konuşan Ömür Akkor ise her zaman resme meraklı olduğunu ve son 10 yıldır farklı sanatçıların eserlerini toplamaya başladığını söyledi.

Akkor, ortaokul ve lise yıllarında da Avrupalı ressamlar üzerine eserler okuduğunu belirterek, "Sonra Türk resmini keşfettim. Son 10 yıldır resimler alıp biriktirmeye başladım. Aslında bir koruma, bir sonraki nesle saklama içgüdüsü vardı. Evet, sanat kazandıran bir şey, 'Bunları alırım, başka şekilde maddi olarak değerlendiririm' gibi bir histen ziyade bakmaktan keyif alıyorum. Özellikle geleneksel ve modern Türk ressamlarını seviyorum. Yeni nesil sanatçılara bir hayli ilgim var." dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖMÜR, AKKOR'UN, RESİM, KOLEKSİYONU,
Yorumlar
Haber Yazılımı