KIZ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ " SEMİNERİ
Haber
13 Haziran 2022 - Pazartesi 07:27 Bu haber 65 kez okundu
 
KIZ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ " SEMİNERİ
Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) ortak proje ile Adana Kız Lisesinde "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği " konusunda seminer verildi.
KÜLTÜR Haberi
KIZ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

TÜKD Adana Şube Başkanı Av. Berfu Salıcı Yakıt,  liseli öğrencilere “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunu interaktif bir sunum gerçekleştirdi. TÜKD’nin  genç ve yetişkin kadınların eğitim ve sosyal hayatta gelişmesini katkı sağlamak olduğunu belirten, sunumunda yasalarda son yıllarda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği bakımından gerçekleştirilen önemli pozitif değişikliklere vurgu yapan Yakıt, mevzuat değişikliklerinin yeterli olmadığını ve toplumsal anlamda bu değişikliklerin sosyal hayatta da yer bulması için düşünce ve terminoloji değişikliğinin olması gerektiği ifade etti.  Yakıt, “Toplumun sayısal olarak Yüzde ellisini temsil eden kadınların erkeklerle eşit olduğu bir sosyal yaşam sağlanmadan toplumda gerçek adaletin sağlandığından bahsetmek mümkün olamayacaktır. Hak savunucularının da,  siyasi erklerin de hedefi toplumda adaletin sağlanması ve eşitlik ise, toplumda kadın ve erkeğe eşit rollerin verilmesi ve sonuçları her iki cins için de aynı olmalıdır.” dedi.

KADER Adana Şube Başkanı Zuhal Özbelli ise siyasette kadın temsilcinin artması için kadın hakları açısından savunuculuk yaptıklarını,  her alanda kadın-erkek eşitliğine vurgu yaptıklarını ifade etti.

Seminerde öğrenciler kendi deneyimlerini de paylaştı, özellikle gençlerin konuyu merakla dinlemeleri dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZ, LİSESİ, ÖĞRENCİLERİNE, “TOPLUMSAL, CİNSİYET, EŞİTLİĞİ, ", SEMİNERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı