İYİ PARTİ’Lİ BEDRİ YAŞARDAN DEPREM VURGUSU
Haber
08 Ekim 2021 - Cuma 13:11 Bu haber 167 kez okundu
 
İYİ PARTİ’Lİ BEDRİ YAŞARDAN DEPREM VURGUSU
SİYASET Haberi
İYİ PARTİ’Lİ BEDRİ YAŞARDAN DEPREM VURGUSU

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; TBMM’de depreme ilişkin yaptığı konuşmada, Türkiye’deki nüfusun 66’sının deprem kuşağı üzerinde yaşadığını hatırlatarak; deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında alınması gereken tedbirleri sıraladı. Türkiye’de afet konutlarının da afete uğradığını belirterek; depremle mücadele için, Japonya örneğinden yola çıkarak; Türkiye’yi deprem konusunda ortak paydada hareket etmeye çağırdı.

 

TBMM Genel Kurulunda, Depreme Karşı Alınabilecek Önlemlerin ve Depremlerin Zararlarının En Aza İndirilmesi İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Raporu görüşüldü.

Rapor üzerine söz alan İyi Parti’li Yaşar; insanı depremin değil çürük binaların öldürdüğünü vurgulayarak "Bu olay kesinlikle partiler üstüdür, bunun hiçbir siyasi tarafı yoktur. Bu yapılan son çalışmaların da Hükümetin ve idarenin programlarında yer alacağını ümit ediyoruz. Bundan sonra daha somut adımlar görelim ki bizim yaptığımız çalışmalar da hedefine ulaşsın." diye konuştu.

DEPREMİ 3 AŞAMALI OLARAK İNCELEMELİYİZ

Depremin 3 aşamalı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden İYİ Partili Yaşar; bunları şu şekilde sıraladı:

1-      Deprem öncesi alınması gereken tedbirler

2-      Deprem anında alınması gereken tedbirler

3-      Deprem sonrası alınması gereken tedbirler

 

Madde başlıkların detaylarına da değinen Yaşar; özellikle deprem öncesi alınması gereken tedbirlerin başında belediyelerin ada ve parsel deprem haritalarının olmasına, ölçekli haritalarda milimetrik hesapların ve zemin etütlerinin önemine, yapı denetiminin ve kentsel dönüşümün, yapı kayıt belgesi, mülkiyet probleminin çözülmesi gerekliliğine değindi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, PARTİ’Lİ, BEDRİ, YAŞARDAN, DEPREM, VURGUSU,
Yorumlar
Haber Yazılımı