Gürer: “Sosyal güvencesiz çalışma olmaz”

GÜNDEM 11.07.2024 - 07:52, Güncelleme: 11.07.2024 - 07:52 252 kez okundu.
 

Gürer: “Sosyal güvencesiz çalışma olmaz”

Tarım işçisi kadınlar: “Eve ekmek götürebilmek için gece 3’ten beri çalışıyoruz”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasatında çalışan kadın tarım işçilerinin güvencesiz, düşük ücretle ve ağır şartlar altında çalıştıklarına dikkat çekti.   Aldıkları ücretler ile geçinemediklerini CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e anlatan kadın tarım işçileri, ağır şartlarda çalıştıklarını, verilen ücretin emeklerini karşılamadığını, aldıkları günlük 700 lira ile gıda, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarını dahi zor karşıladıklarını belirttiler.   CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer kırsalda tarımla uğraşan kadınların sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanması için hazırladığı kanun teklifinin TBMM Başkanlığında olduğunu belirtti. “GECE 3’TEN BERİ AYAKTAYIZ” CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in , “Sizler patates tarlasında çalışıyorsunuz. Sosyal güvenceniz var mı?” sorusuna işçiler, hiçbirinin sosyal güvencesi olmadığını söylediler. Günlük 700 TL yevmiye aldıklarını ifade eden işçiler, bu ücretin kendilerini geçindirmeye yetmediğini ve temel ihtiyaçlarını karşılamadığını dile getirdiler. İşçiler, “Gece 5. 00’ten beri ayaktayız. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu işin hakkı 700 TL yevmiye değil,” diyerek çalışma koşullarının zorluğunu vurguladılar. İşçiler, sabah 3.00’te kalkıp tır ve kamyonlar dolana kadar çalıştıklarını, patatesin durumuna göre işin erken veya geç bitebildiğini belirttiler. Patates işi bittikten sonra da boş durmadıklarını, patates, domates ve biber toplama işlerinde çalıştıklarını anlattılar. Sürekli çalıştıklarını ifade eden işçiler, yevmiyelerin düşük olmasına rağmen geçimlerini bu şekilde sağladıklarını söylediler.   TARIM İŞÇİSİ KADINLAR GEÇİNEMİYOR, ÇOCUKLARININ İSTEDİKLERİNİ ALAMIYOR   İşçiler, eşleri ve çocuklarıyla birlikte çalışmak zorunda olduklarını dile getirdiler. Fiyat artışlarının kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden işçiler, çarşıya pazara çıktıklarında istedikleri ürünü alamadıklarını, bir limonun 60 TL’ye çıktığını ve bu şartlar altında çocuklarının isteklerini karşılayamadıklarını belirttiler. Evde kaç kişinin çalıştığı sorusuna ise işçiler, bazen bir kişinin, bazen iki kişinin çalıştığını söylediler. Halinden memnun olup olmadıkları sorusuna ise işçiler, memnun olmadıklarını ifade ettiler.
Tarım işçisi kadınlar: “Eve ekmek götürebilmek için gece 3’ten beri çalışıyoruz”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Altunhisar ilçesinde yazlık patates hasatında çalışan kadın tarım işçilerinin güvencesiz, düşük ücretle ve ağır şartlar altında çalıştıklarına dikkat çekti.

 

Aldıkları ücretler ile geçinemediklerini CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e anlatan kadın tarım işçileri, ağır şartlarda çalıştıklarını, verilen ücretin emeklerini karşılamadığını, aldıkları günlük 700 lira ile gıda, elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarını dahi zor karşıladıklarını belirttiler.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer kırsalda tarımla uğraşan kadınların sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanması için hazırladığı kanun teklifinin TBMM Başkanlığında olduğunu belirtti.

“GECE 3’TEN BERİ AYAKTAYIZ”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in , “Sizler patates tarlasında çalışıyorsunuz. Sosyal güvenceniz var mı?” sorusuna işçiler, hiçbirinin sosyal güvencesi olmadığını söylediler. Günlük 700 TL yevmiye aldıklarını ifade eden işçiler, bu ücretin kendilerini geçindirmeye yetmediğini ve temel ihtiyaçlarını karşılamadığını dile getirdiler. İşçiler, “Gece 5. 00’ten beri ayaktayız. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu işin hakkı 700 TL yevmiye değil,” diyerek çalışma koşullarının zorluğunu vurguladılar.

İşçiler, sabah 3.00’te kalkıp tır ve kamyonlar dolana kadar çalıştıklarını, patatesin durumuna göre işin erken veya geç bitebildiğini belirttiler. Patates işi bittikten sonra da boş durmadıklarını, patates, domates ve biber toplama işlerinde çalıştıklarını anlattılar. Sürekli çalıştıklarını ifade eden işçiler, yevmiyelerin düşük olmasına rağmen geçimlerini bu şekilde sağladıklarını söylediler.

 

TARIM İŞÇİSİ KADINLAR GEÇİNEMİYOR, ÇOCUKLARININ İSTEDİKLERİNİ ALAMIYOR

 

İşçiler, eşleri ve çocuklarıyla birlikte çalışmak zorunda olduklarını dile getirdiler. Fiyat artışlarının kendilerini olumsuz etkilediğini ifade eden işçiler, çarşıya pazara çıktıklarında istedikleri ürünü alamadıklarını, bir limonun 60 TL’ye çıktığını ve bu şartlar altında çocuklarının isteklerini karşılayamadıklarını belirttiler.

Evde kaç kişinin çalıştığı sorusuna ise işçiler, bazen bir kişinin, bazen iki kişinin çalıştığını söylediler. Halinden memnun olup olmadıkları sorusuna ise işçiler, memnun olmadıklarını ifade ettiler.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve adanayerelhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.