Feyza Tan Tuvalet Alışkanlığı İpuçları
Yazı Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 19:11 Bu yazı 80 kez okundu
 
Tuvalet Alışkanlığı İpuçları
Feyza Tan
info@feyzatan.com
 
 

Tuvalet Alışkanlığı İpuçları

Tuvalet alışkanlığını çocuğa kazandırmak için öncelikle mesane ve rektum kontrolü bakımından hazır olması gereklidir. Bu hazır olma dönemi 18 aydan itibaren başlar ve 4 yaşında tamamlanır.

1,5-2 yaşlarında; ıslandığını haber verebilir, 2-2,5 yaşlarında; çişini tutup söyleyebilir, 2,5-3 yaşlarında; kakasını tutup söyleyebilir, 3-4 yaşlarında ise yardımsız tuvalete gidip iç çamaşırını indirip, çekebilir.

Çocuğunuzu hazır olmadan zorlamak, erken ve yanlış yaklaşımlar, aile içindeki çatışma ve ilişkilerdeki sorunlar bu alışkanlığın kazandırılmasında o döneme ve gelecekteki kişilik özelliklerine etki edebilmektedir.

Lazımlıkta dakikalarca oturtarak yapmasını beklemek, zorla alaturka tuvalete tutmak, alafranga tuvalete oturtmak, fiziksel olarak cezalandırmak, sözle tehdit etmek yapılmaması gereken davranışlardır.

Model olmak, onun ihtiyaçları paralelinde hareket etmek, doğru zamanlama ve yaklaşım ise bu alışkanlığı kazanmasını destekler.

İpuçlarına Bakalım

Çocuğunuzun tuvalet saatlerini not alabilirsiniz.

Israrcı sorulardan uzak durmalısınız. ‘Sürekli olarak tuvaletin var mı?’ Sorusunu yinelemeyin. Not aldığınız saatleri ona hatırlatın.

Çocuğunuz tuvalete gitmek istemediğinde kesinlikle zorlamamalısınız. Herhangi bir alt ıslatma kazasında suçlayıcı olmayınız ve bir kaza daha yaşamamak için çıkardığınız beze tekrar geri dönmeyiniz. 

Evden dışarı çıkmanız gerektiğinde çocuğunuz henüz tuvalet alışkanlığı kazanmadığını düşünerek bir kaza olmasın diye bez almak yerine yedek kıyafet alabilirsiniz ve çocuğun rahat bir şekilde tuvalete gidebileceği ortamları ona sağlayabilirsiniz.

Sizin tuvaletinizi yaparken kapıyı kapatmanız çocuğunuzun öğrenmesini engellemez. Mahremiyet duygusunu geliştirmeye yardımcı olur. Tuvaletinizi yapıyormuş gibi kıyafetli bir şekilde oturarak gösterebilir. Yüz ifadenizi ve mimiklerinizi ayarlayarak anlatabilirsiniz.

Çocuğunuz tuvalete oturmak istemiyor olabilir. Çocuklarda derinlik algısı henüz biz yetişkinlerdeki gibi değil. Bu sebeple lazımlık veya çeşitli banyo aparatları ile kolaylık sağlayabilirsiniz.

Tuvaletinin gelmesine yakın klozete oturtabilirsiniz. Onunla bekleyebilir ihtiyaç halinde elinden tutabilirsiniz fakat mahremiyetini koruyarak arkanızı dönmeniz veya kapıda bekleyebilirsiniz. Siz katı bir gözetmen olmak yerine onunla olduğunuzu bildirmelisiniz.

Korktuğunda veya öfkeli tavırlar sergilediğinde sabırlı bir şekilde bekleyin ve sakin bir ses tonu ile duygularını yansıtın. 

Paniklemeyiniz ve herhangi bir alt ıslatma durumunda suçlayıcı olmayınız.

Çocuğunuzun başarısını dillendirmek çok önemlidir. Tuvalet alışkanlığı sırasında yapılan adımlarda teşvik edici ve cesaretlendirici cümleler kurun. Önemli bir ipucu olarak çocuğunuzu överken övgü cümlelerinizi gerçeklikten koparmayın. Çocuğunuzu onayladığınız cümlelerde durumu yansıtarak başarısını dillendirin.

Psikolog Feyza TAN

 
Etiketler: Tuvalet, Alışkanlığı, İpuçları,
Yorumlar
Haber Yazılımı