Fatma Can Parmak Yogası ( Mudralar )
Yazı Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 10:12 Bu yazı 562 kez okundu
 
Parmak Yogası ( Mudralar )
Fatma Can
fatmacaneft@gmail.com
 
 

Parmak Yogası ( Mudralar )

Günümüzde kişisel gelişim diye de adlandırılan, kişinin kendi kendine ve çevresine şifa verebilmesi hususu stresin, kaygının, endişenin hüküm sürdüğü çağımızda giderek daha da önemli bir hal alıyor. Sağlıklı yaşam ve bunun için yapılması gereken her şey, tüm yöntemler, teknikler vs artık tüm dünyanın üzerinde çalıştığı konular arasında başı çekiyor. Yöntemler ve teknik ne kadar belirli olsa ve kişilerin öğrenebileceği sınırsız alan olsa da, yine de iş öncelikle kişinin kendisinde bitiyor. İstek önemli, ancak isteğimizde azimli olmak, samimi bir niyetle hayatımızı yeniden yapılandırabilmek bizlerin gayretine bağlı.

Daha sağlıklı bir yaşam, bedensel ve ruhsal olarak dengeli süren bir yaşam için elbette uygulayabileceğimiz çeşitli şifa teknikleri var.Akupunktur,Yoga, Reiki, EFT, Theta Healing, Access Bars  vb pek çok yöntem mevcut. Bunların uygulama yöntemleri bazen bir uygulayıcının varlığını gerektiriyor, ancak EFT gibi kişinin kendi kendisine yapacağı parmak ucu dokunuşlarıyla şifalanmasına benzeyen yine kişinin kendi kendine uygulayabileceği bir yöntem daha mevcut. Mudralarla Şifa adı verilen bu yöntemin kökeni Uzak Doğu ya da Asya’ya kadar dayanıyor. Günümüzde tüm dünya ülkeleri tarafından bilinen, kullanılan farklı bir şifa yöntemi haline gelmiş Mudralarla şifa terapisinin Hindistan’da dini törenlerde, yöresel danslarında ve Budizm’de çok kullanıldığını görmekteyiz. Enerji santralleri ya da mühür olarak da adlandırılan ellerimiz, aslında beynimizi direk yansıtan aynalarımızdır. Çünkü eller sembollerin taşıyıcısıdır.

Mudralar, ellerimize parmaklarımızla belirli şekiller vererek, sabit tutuşlarda belirli bir süre bekleyerek uygulanan bir şifa yöntemidir. Pratik yaptıkça elleriniz artık o tutuşlarda kalmaya uyumlanır ve sabırla devam edildiğinde kısa sürede alışkanlık haline dönüşebilir. Sağlıklı olmak, sağlıklı kalmak, daha genç ve dinç olmak için olağanüstü fayda sağlayan basit bir egzersizdir. Disiplinli çalışma sonucunda durumunuza göre kısa ya da uzun vadede size faydalı olacak bu yöntemi günde bir seti en az 15 dakika olmak üzere üç set halinde uygulayabilirsiniz. Acil durumlarda hızlı destek amaçlı olarak da kullanabiliyoruz. Mesela; baş ağrısı, bulantı, bel ağrısı vb sıkıntılarda uygulamaya başlamak, hızlı bir etki sağlayabilir. Mudralarla iyileşmeyi ilk kez okuyorsanız inanmayıp ‘’aman parmaklara şekil verip iyileşme de nasıl olacak’’ diyenleriniz elbette olabilir:) Bilmediğimiz bir bilgiye ilk yaklaşım genelde böyle olduğu için bu durum şaşırtıcı değildir.

Mudralar gibi pek çok yöntem aslında yaşamda istemeden kaybettiğimiz enerjimizi bize geri kazandırmayı hedefler. Ya da var olan enerjimizi kendimizde tutabilmemizi.. Çünkü günümüzün yaşam koşullarındaki geçim sıkıntısı, stres, kaygı, endişe, panik atak ve daha nice strese yol açan unsurlar var yaşamlarımızda. Bir de bunun yanına süreli sıkıntısını bizlerle paylaşan gamlı dostlar eklenince, kendimizi iyileştirecek enerjimiz de maalesef onlara akar ve giderek zayıflarız. İyileşmemiz de olanaksızlaşma yoluna doğru gider. Bunun için neler yapmak gerekir? Öncelikle enerjimizi düşüren tüm unsurları yavaş yavaş bertaraf etmek yararlı olacaktır, bu unsurları hayatımızdan çıkaramasak dahi, onların üzerimizdeki etkisini azaltmak ve mevcut enerji seviyemizi yükseltmek yararlı olacaktır. Şifa teknikleri bize bu konuda ana yardımcıdır. Bunun yanısıra minimal ve biraz daha sade yaşama geçmek, beslenmemize dikkat etmek, kendimize kaliteli zaman ayırmak, sessizlikte kalabilmek de son derece mühim. Özellikle sessizlik şu dönem ruhlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu şey. Yemeğe tadını veren tuz ise, hayatın da tadı sessizlikte olmak. Hatta söz gümüşse sukut altındır atasözümüz de buna iyi örnek olabilir.

Bu nedenle içe dönebilmek için arınma çalışmalarına katılmak ya da kendi kendimize bu çalışmaları yapmak ruhumuzu şifalandıracaktır. Tek başına çalışmak hususunda kendini yetersiz görenler için önerim Facebook’ta Jeff Oliver’ı takibe almanız ve çalışmalarına katılmanız dır. Oliver, Vipassana (iç görü)Meditasyon hocasıdır ve bu alanda gerçekten son derece başarılı bir isim olup, yurt dışından ülkemize geldiğinde düzenlediği inziva kampları kendi içselliğinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. İçimizdeki her iyileşme dünyamızda da iyileşmelere vesile olacaktır. Hasta yoktur bozuk düşünce yapıları vardır. Kendimize nazik, şefkatli, anlayışlı olursak enerjimizin gücü iyi yönde gelişir. Şifanın ve iyileşmenin her alana etkisi için sabır, azim, samimi istek ve zaman lazımdır. Her şeyi bir hapla çözenler grubunun geçici başarıları maalesef uzun vadede yarar değil, zarar vericidir.

İyilik yapalım, yardımlaşalım, güler yüzlü, tatlı dilli olup, hayata umutla bakalım. Egzersizlerimizi, kendimizi şifalandırmak için gereken her şeyi adım adım yapalım, kendimizi dinlendirelim, ödüller verelim, en önemlisi kendimizi sevelim. Mudralar da pek çok şifa yönteminden biri olarak, hayat kalitemizi yükseltmemiz, sağlığımıza kavuşmamız ve daha enerjik bir hale gelmemiz için etkili yöntemlerden biridir. Mudralarla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isteyenler için Ege Meta yayınlarının Mudralarla Şifa  “Parmak Yogası” kitabını okumalarını önemle tavsiye ederim. Yazarı Gertrud Hırschı. Büyük emeklerle yazılmış bu kitap başucu kitabınız olabilir.

Sağlıcakla ve şifayla kalın.

Fatma Can

Danışman

fatmacan.wordpress.com

 
Etiketler: Parmak, Yogası, (, Mudralar, ),
Yorumlar
Haber Yazılımı