Feyza Tan ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYUN
Yazı Detayı
11 Nisan 2021 - Pazar 20:07 Bu yazı 115 kez okundu
 
ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYUN
Feyza Tan
info@feyzatan.com
 
 

ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYUN

Anne babaların en çok yakındığı durumların başında çocuklarına sınır koyamama durumu geliyor diyebiliriz. Peki, ‘sınır koymak neden gerekli?’,  ‘koymasak olmaz mı?’ diyen aileler çocuklarına en çok söz geçiremeyen ailelerdir. Çocuğunuza bir türlü söz geçiremiyorsanız, kurallara uymakta güçlük yaşıyorsa, sözünüzün bitmesine izin vermiyor ve sürekli kendi kendine konuşuyorsa muhtemelen orada bir sınır problemi söz konusudur. 

Sınır koymak ne demek?

Sınır koyma, çocuğa bir beklenti ya da kuralı ona kendini güvende hissettirerek, rahat edebileceği alanları belirleyerek öğrettiğimiz, her bireyin gelişiminde önemli rol oynayan pozitif bir süreçtir. Sınır koyma aynı zamanda ebeveynin çocukla arasındaki güvenli ilişkiye zarar vermeden, çocuğun davranışlarını kısıtlamasıdır. Çocuk ve ebeveyn arasındaki güvenli ilişki tüm süreçlerde olduğu gibi bu süreçte de oldukça önemlidir.

Sınır koymanın yararları nelerdir?

- Sınırlar, çocukların öz denetim becerileri geliştirmesine yardımcı olur.

- Çocuklara hayatta her zaman seçim yapma şanslarının olduğunu ve yaptıkları seçimler sonucunda sorumluluk almaları gerektiğini öğretir. 

- Çocuklar, sınırlar sayesinde istedikleri her şeye her an ulaşmalarının mümkün olmadığını öğrenir.

- Sınır koyduğumuzda çocukların gelecekte zorluklarla başa çıkabilmelerini sağlayacak beyin bağlantılarını güçlendirmiş oluruz.

- Sınırlar, çocukları hem fiziksel hem psikolojik anlamda güvende hissettirir.

- Çocuk kuralları, kurallara uymanın önemini öğrendiği için toplumsal normlara da uyum sağlar, sosyal becerileri gelişmiştir. 

- Çocuk ve diğer aile bireyleri arasında yaşanabilecek problemlerin önüne geçer, daha huzurlu bir aile ortamı sağlar.

Peki, nasıl sınır koyabilirim?

Sınırları oluşturmadan önce, sınır koymaktaki hedefimizin ne olduğunu, bu noktada sınır koymaya gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını, koyduğumuz sınırların çocuğun doğasına uygun olup olmadığını detaylıca düşünmeliyiz. Bu sorulara cevap verdikten sonra gerçekten sınır koymayı karar verirsek;

-Sınırlar oldukça kısa, az sayıda ve net olmalıdır.

- Çocuğun yaşına ve içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun olmalıdır.

- Sınırlar tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Çocuğumuzun evde yalnızca 1 saat ekrana bakmasına izin verirken, dışarda bunu saatlerce yapmasına göz yummak çocuğun kafasının karışmasına ve sınırların önemini yitirmesine sebep olur. Anne babanın kendi içinde tutarlı olması da oldukça önemlidir. Ebeveynlerden biri evet derken diğerinin hayır demesi oldukça yanlış bir tutumdur.

- Çocuğu tehdit etmek yerine olayın sonuçlarından haberdar etmek gerekir. (Örn.’Ona vurmayı bırakmazsan seni öğretmenine şikâyet ederim’  demek yerine bedele odaklamak;  ‘Ona vurmayı bırakmazsan, onu elinden almak zorunda kalırım.’)

- Sınır koyarken odaklanmamız gereken kişi çocuktur, sorumluluk çocuktadır. O yüzden ‘biz’ kelimesini kullanmıyoruz. (Örn. ’Biz onu yere vurmuyoruz’ değil, ‘O yere vurmak için değil’’ diyoruz.)

Sınır Koyma Sürecindeki Basamaklar

1. Yansıtın: Çocuğun hislerini, duygularını, arzularını gördüğünüzü ve onu anladığınızı bildirin. 

2. Sınırları ifade edin. 

3. Alternatif sunun, uygun alternatifler hedefleyin.

4. Son seçimleri ifade edin. (Bir sınır belirlediğinizde çocuk bu sınıra uyum sağlayamıyorsa çocuğa seçenek sunun.)

Çocuklara seçenek sunarak çocuklara kendi hayatlarının kontrolünü ellerinde tutmak için fırsat vermiş oluyoruz. Çocukların sorumlulukları gelişir, karar vermeyi öğrenirler. Kurallar ve sınırlar çocukların hayatını kolaylaştırır. Sınırlar olmazsa çocuklar kendilerini bir karmaşanın içinde kaybolmuş gibi hissederler.

Psikolog Feyza TAN

 
Etiketler: ÇOCUĞUNUZA, SINIR, KOYUN,
Yorumlar
Haber Yazılımı