Bebeğin Anne Karnında Kalma Süresi Beyin Gelişimini Etkiliyor!
Haber
22 Haziran 2022 - Çarşamba 05:38 Bu haber 105 kez okundu
 
Bebeğin Anne Karnında Kalma Süresi Beyin Gelişimini Etkiliyor!
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatolog Doç. Dr. Mustafa Behram, “Bebeğin suyu, hareketi, NST testi, beyne giden kan akışında bir problem görünmüyorsa ve bebeği besleyen damardaki kan akışı iyi ise doğum için kontrollü bir şekilde 38. haftaya kadar beklenebilir. Çünkü bebeğin anne karnında bir gün bile fazla kalması bebeğin akciğer ve beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkiler” diye belirtti.
SAĞLIK Haberi
Bebeğin Anne Karnında Kalma Süresi Beyin Gelişimini Etkiliyor!

İntrauterin (rahim içi) gelişme geriliği, anne karnındaki bebeğin beklenen potansiyel büyüklüğe ya da gelişime ulaşamaması durumunu ifade ediyor. Simetrik ve asimetrik gelişme geriliği olarak ikiye ayrılan bu durum, kimi zaman erken doğuma neden olabiliyor. Bu sebeple gelişim geriliğinin takip edilebilmesi için gebelik takibinin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatolog Doç. Dr. Mustafa Behram, konu ile ilgili açıklamada bulundu. 

 

Bebeğin anne karnında bir gün fazla kalması beyin gelişimini olumlu etkiliyor!

Gelişim geriliği olan bebeklerde anne adaylarının erken doğum yapması gerektiği düşüncesine kapılmamaları gerektiğini belirten Doç. Dr. Mustafa Behram, “Anne karındaki bebeğin karın çevresi geriden geliyorsa paniğe kapılmadan ilk olarak detaylı bir kontrolden geçilmesi ve analiz edilmesi gerekir. Eğer, bebeğin suyu, hareketi, NST testi, beyne giden kan akışında bir problem görünmüyorsa ve bebeği besleyen damardaki kan akışı iyi ise doğum için 37. hafta ya da 38. haftaya kadar beklenebilir. Bebeğin anne karnında bir gün bile fazla kalması bebeğin akciğer ve beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkiler. Ancak bu süreçte sıkı doktor takibi yapılması gereklidir” diye belirtti. 

 

Ciddi Sorunlara Neden Olabilir!

Ultrasonografi değerlendirmeleri, bebekteki gelişim süreçlerinin takibi için önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Mustafa Behram, “Cenin ağırlığı 10 persentilden düşük ise gelişim geriliği söz konusudur. Bu durum, bebeğin suyunda azalma, nörolojik hastalıklar, bebekte bağırsak rahatsızlıkları gibi birçok ciddi probleme sebep olabilir. Asimetrik gelişme geriliği bebeğin karın çevresi ölçümünün bacak ve baş bölgesine göre daha küçük kaldığının göstergesidir. Sebebi genellikle anne adayının bebeğe giden kan akışında azalma olmasıdır. Bu yüzden gebelik sürecinin başlangıcından doğuma kadar doktor takibinin düzenli yapılması şarttır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bebeğin, Anne, Karnında, Kalma, Süresi, Beyin, Gelişimini, Etkiliyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı